समाचार

वर्षा भएसँगेै एसी बन्द गर्दै हुनुहुन्छ ? साबधान, ध्यान दिनुहोस् यी कुरामा

काठमाडौँ– गर्मी मौसम लगभग सकिएको छ। विस्तारै एसीको प्रयोग पनि घट्दै गएको छ । वर्षा सुरु भएसँगै विद्युत खर्च पनि घटेको छ । तर एसी बन्द हुँदा पनि ध्यान दिनुपर्ने केही कुराहरू छन्। जसलाई धेरैले बेवास्ता गर्छन् । एसीमा दुई इकाइहरू छन्, पहिलो इनडोर र दोस्रो आउटडोर।

हाम्रो कोठा भित्र इनडोर एकाइ स्थापना गरिएको छ, तर जब यो बाहिरी इकाईको सुरक्षाको ख्याल गर्ने कुरा आउँछ, धेरै मानिसहरू यसमा ढिलो हुन्छन्। जहाँ त्यसो गर्दा समस्या निम्त्याउन सक्छ र यसले तपाईंको खल्तीमा पनि असर पार्ने निश्चित छ। घरबाहिर जडान गरिएका बाहिरी इकाइहरूका लागि पालना गर्नुपर्ने केही सुरक्षा सुझावहरू छन्, जुन यहाँ उल्लेख गरिएको छ।

बाहिरी एकाइको सुरक्षा महत्त्वपूर्ण छ

सामान्यतया मानिसहरू सोच्छन् कि जब इनडोर एकाइ ठीकसँग काम गरिरहेको छ भने बाहिरी इकाईमा ध्यान दिनु आवश्यक छैन। तर यो ठूलो गल्ती हो। इनडोर एकाइ जत्तिकै उत्कृष्ट कूलिङ कार्यसम्पादनका लागि बाहिरी इकाई पनि उत्तिकै महत्त्वपूर्ण छ। यस इकाईमा कन्डेन्सर प्रदान गरिएको छ जसमा धुलो जम्मा हुन्छ र यसको कारणले सम्पूर्ण प्रणाली ओभरहेट हुने सम्भावना बढ्छ। तसर्थ, भित्री एकाइ सफा गर्ने साथसाथै यसलाई सफा गर्ने प्रयास गर्नुहोस्।

कम्पनीहरुको धारणा के छ ?
एसीउत्पादन गर्ने कम्पनीहरूले चिसो, वर्षा वा अत्यधिक गर्मीले बाहिरी एकाइहरू प्रभावित हुन्छन् भन्ने वास्ता गर्दैनन्। तर पनि नियमित रूपमा जाँच गराउनु हाम्रो दायित्व हो। कतिपय विज्ञहरूको भनाइ छ कि एसीको बाहिरी इकाई चिसो, वर्षा वा गर्मीले प्रभावित हुँदैन। यद्यपि, धेरै बलियो सूर्यको किरण यसको लागि राम्रो छैन। यसले दक्षता र शीतलन क्षमता कम गर्न सक्छ। त्यसैले कम घाम लागेको ठाउँमा राख्नु उचित मानिन्छ ।

छाया धेरै महत्त्वपूर्ण छ
यो भित्री एकाइ ठीकसँग स्थापना गर्न महत्त्वपूर्ण छ जति यो बाहिरी एकाइ ठीकसँग फिट गर्न महत्त्वपूर्ण छ। धेरै पटक छायांकन गलत हुन्छ, जसले समस्या निम्त्याउँछ।

बाहिरी एकाइमा हावा प्रवाहलाई रोक्ने छायांकन गल्तिले पनि गर्नु हुँदैन। हावा प्रवाह राम्रो भएको ठाउँमा जडान गर्नुपर्छ। बाहिरी इकाई वरिपरि रूखहरू छन् भने यो ठूलो कुरा हो।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button