अन्तर्राष्ट्रिय

८ वर्षका बालकले अनलाइनबाट एके-४७ राइफल मगाए, आमाले देखेपछि…

काठमाडौं । अहिले सम्म तपाईंले खाद्य वस्तु, ग्याजेट वा अन्य घरायसी वस्तुहरू अनलाइन अर्डर गर्नुभएको होला। तर एक ८ वर्षीय बालकले डार्क वेब मार्फत अनलाइनबाट एके ४७ राइफल अर्डर गरे। यो राइफल उनलाई डेलिभरी पनि दिइएको थियो। यो घटनाबारे बालककी आमाले सुनाइन् । घटना नेदरल्याण्डको हो ।

महिलाले दावी गरेकी छिन् कि उनका ८ वर्षीय छोराले उनलाई थाहा नदिई अनलाइनबाट एके ४७ किनेका थिए। जब यो राइफल घर पुग्यो, उनी छक्क परिन् । उनले तुरुन्तै जानकारी जुटाउन थालेपछि थाहा भयो कि यसको पछाडि डार्क वेब अर्थात इन्टरनेटको ब्ल्याक वर्ल्ड रहेको छ । जहाँ त्यस्ता गैरकानूनी गतिविधिहरू अन्धाधुन्ध रूपमा गरिन्छ।

डार्क वेब इन्टरनेटको त्यो भाग हो, जहाँ गुगल, बिंग जस्ता सर्च इन्जिनहरू मार्फत उपलब्ध सामग्री पहुँच गर्न सकिँदैन। यसका लागि विशेष ब्राउजर र अनुमति चाहिन्छ। डार्क वेबमा रहेका सामग्री कुनै पनि कानूनको दायरामा आउँदैन। यसबाट लागुऔषध, हतियार लगायतका सबै गैरकानुनी कामहरु भइरहेका छन् । यसले ओनियन राउटिंग टेक्नोलोजीमा काम गर्दछ, जसले प्रयोगकर्ताहरूलाई ट्र्याकिङ र निगरानीबाट जोगाउँछ।

यहाँ यस्ता घोटाला गर्नेहरू पनि छन्, जसले प्रतिबन्धित चीजहरू धेरै सस्तोमा बेच्छन्। सस्तोमा सामान किन्ने क्रममा मानिसहरूले लाखौं रुपैयाँ गुमाउँछन्। महिलाका छोरा यस्तै ठगको जालमा फसे र अनलाइन राइफल अर्डर गरे।

युरोन्यूजलाई दिएको अन्तर्वार्तामा, एके-४७ किन्ने बालककी आमा बारबरा जेमेनले उनका छोरा सानै उमेरमा कसरी साइबर अपराधको चपेटामा परे भन्नेबारे चर्चा गरिन्।

बारबराका अनुसार उनका छोराले कम्प्युटरमा धेरै समय बिताउने गर्थे र ८ वर्षको उमेरमा ह्याकिङ गर्न थाले। उनले ह्याकरहरुले आफ्नो छोरालाई मनी लन्ड्रिङका लागि प्रयोग गरेको बताइन् ।

बारबराका अनुसार छोराको कोठामा जाँदा उनी अनलाइन गेम खेल्दा कोड वर्डमा कुरा गर्थे । छोराले एके ४७ अर्डर गरेको थाहा पाएपछि अवस्था बिग्रियो । छोराले भन्सार शुल्कबाट बच्नको लागि पोल्याण्डबाट बुल्गेरियामा बन्दुक पठाए, त्यसपछि यो नेदरल्याण्ड्स पुग्यो।

बारबराले थप भनिन्, ‘मैले स्थानीय प्रहरी विभागलाई राइफल बुझाएँ । सोधपुछपछि प्रहरीले मेरो छोरामाथि कुनै कानुनी कारबाही गरेन । अनुसन्धानमा उनी अन्तर्राष्ट्रिय ह्याकरको जालमा फसेको खुलेको छ । यो घटना पछि, बारबराले साइबर सुरक्षामा आफैलाई प्रशिक्षण दिने निर्णय गरिन् । अहिले उनी डच प्रहरीको साइबर विशेष स्वयंसेवक हुन्।

बारबरा भन्छिन् आजकल साइबर क्राइमको सिकार बन्न धेरै सजिलो छ। किनभने, अधिकांश बालबालिकासँग ल्यापटप र मोबाइल छन् । अज्ञात क्लिकको साथमा तिनीहरू ह्याकरहरूको चंगुलमा पर्न सक्छन्। यस्तो अवस्थामा जनचेतना धेरै जरुरी छ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button