समाचार

पोल्याण्डमा दोस्रो विश्वयुद्धको २५ किलोको बम भेटियो, १४ हजार मानिसलाई हटाइयो

काठमाडौं । पोल्याण्डको लुब्लिन सहरमा दोस्रो विश्वयुद्धको बम फेला परेको छ । यसपछि सहरका करिब १४ हजार मानिसहरूलाई अस्थायी रूपमा आफ्नो घर छोड्न आदेश दिइएको थियो। मानिसहरूलाई विद्यालय र अन्य भवनहरूमा सारिएको थियो। साथै घरमा रहेका सबै विद्युतीय उपकरण, पानी र ग्यास बन्द गर्न भनिएको थियो ।

निर्माण स्थलमा भेटिएको यो बमको तौल २५० किलो थियो । त्यसपछि बम स्क्वाडले बम निकालेर निष्क्रिय पारेको थियो । खतरा सकिएपछि मानिसहरूलाई घर फर्कन अनुमति दिइयो। पोल्याण्डमा यसअघि पनि दोस्रो विश्वयुद्धका बम धेरै पटक भेटिएका छन् ।

केही दिनअघि जर्मनीको डसेलडोर्फ सहरमा ५०० किलोको बम भेटिएको यस्तै एउटा घटना सार्वजनिक भएको थियो । यस प्रकारको बम अमेरिकाले दोस्रो विश्वयुद्धमा प्रयोग गरेको थियो। बम फेला परेपछि १३ हजार मानिसलाई अस्थायी रूपमा विद्यालयमा सारिएको थियो ।

अघिल्लो महिना पनि विद्यालयको मर्मतसम्भारका क्रममा केही तोपका गोला भेटिएका थिए । गत वर्ष पोल्याण्डको राजधानी वार्सामा ५०० किलोको बम फेला परेपछि ३० हजार मानिसले अस्थायी रूपमा आफ्नो घर छाड्नुपरेको थियो ।

जबकि अक्टोबर २०२० मा, पोल्याण्डमा फेला परेको सबैभन्दा ठूलो ब्रिटिश विश्वयुद्ध २ बम यसलाई निष्क्रिय पार्ने प्रयासको क्रममा विस्फोट भयो। यो ढुवानी नहरमा विस्फोट भएको थियो। यद्यपि यसमा कुनै हानि थिएन। विस्फोट हुनुअघि नै स्विनोज्से सहरबाट ७५० जनालाई अन्यत्र सारिएको थियो ।

दोस्रो विश्वयुद्धमा १९३९ र १९४५ को बीचमा लुब्लिनमा भारी बमबारी भएको थियो। युद्ध अघि, यहाँ एक एयरपोर्ट र एक विमान कारखाना थियो जुन पछि नष्ट भयो। जर्मनीको कब्जाको समयमा नाजीहरूले यस शहरमा जेल र कैदी शिविर पनि बनाएका थिए।

१ सेप्टेम्बर १९३९ मा दोस्रो विश्वयुद्ध सुरु भयो। करिब ६ वर्षसम्म चलेको यो युद्धमा ७ देखि ८ करोड मानिस मारिएका थिए । सेप्टेम्बर १ मा एडोल्फ हिटलरको नेतृत्वमा जर्मनीले पोल्याण्डलाई कब्जा गर्ने उद्देश्यले आक्रमण गर्‍यो। यो आक्रमणबाट रिसाएर बेलायत र फ्रान्स पोल्याण्डलाई सहयोग गर्न अगाडि आए ।

यसपछि जर्मनीको पक्षमा इटाली र जापान आए भने फ्रान्स, बेलायत, अमेरिका, सोभियत संघ र केही हदसम्म चीन पोल्याण्डको पक्षमा गए । त्यसपछि यो युद्ध विश्वयुद्धमा परिणत भयो । यो युद्ध पनि दुई गुटबीचको पहिलो विश्वयुद्धजस्तै लडिएको थियो । जर्मनीका तानाशाह हिटलरले ३० अप्रिल १९४५ मा जर्मनीले युद्ध हारेको देखेर आत्महत्या गरेका थिए ।

हिटलरको मृत्युको एक हप्ता पछि जर्मनीले बिना शर्त आत्मसमर्पणको कागजातमा हस्ताक्षर गर्यो। यस पछि, ८ मे मा जर्मनीले आधिकारिक रूपमा हार स्वीकार गर्यो। तर, जापानले युद्ध जारी राख्यो । यसैमा अगस्ट ६ र ९ मा अमेरिकाले जापानका सहर हिरोसिमा र नागासाकीमा परमाणु बम प्रहार गर्‍यो, त्यसपछि विश्वयुद्ध समाप्त भयो ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button