स्वास्थ्य

ओठको रङले धेरै रोगको संकेत गर्छ, थाहा पाउनुहोस् कुन रंगले के संकेत गर्छ ?

काडमाडौं। शरीरमा कुनै पनि समस्याको लक्षण पहिल्यै देखिन थाल्छ, जसको समयमै थाहा पाए उपचार गर्न सकिन्छ । यहाँ हामी ओठको रङको बारेमा कुरा गर्न जाँदैछौँ।

बाल्यकालमा अधिकांश मानिसको ओठको रङ गुलाबी हुन्छ तर समयसँगै यसको रंग रातो, बैजनी, सेतो र कालो हुन थाल्छ। ओठको रंग परिवर्तनले धेरै कुरालाई संकेत गर्छ। आउनुहोस्, ओठको रङले शरीरमा कुन समस्यालाई संकेत गर्छ।

तपाईको ओठको रङको अर्थ के हो?

रातो ओठ– यदि तपाइँको ओठ गुलाबी भन्दा बढी रातो देखिन्छ भने, तपाइँलाई कलेजो सम्बन्धित समस्या छ भनेर बुझ्नुहोस्। कलेजो कमजोर हुँदा ओठको रङ रातो देखिन थाल्छ । यसबाहेक केही एलर्जीका कारण पनि ओठको रङ रातो हुन सक्छ।

पहेंलो र सेतो ओठ– यदि तपाईको ओठको रंग पहेँलो वा सेतो देखिन थालेको छ भने यो एनिमियाको कारण हुन सक्छ। शरीरमा रगतको कमीका कारण ओठ सेतो देखिन थाल्छ । यस बाहेक रगतमा बिलिरुबिनको मात्रा बढ्दा ओठको रङ पहेँलो देखिन थाल्छ । कहिलेकाहीँ भाइरल इन्फेक्सनको कारण ओठ पहेँलो देखिन्छ।

कालो ओठ– कालो ओठ प्रायः ब्यूटी प्रोडक्टको प्रयोगले हुने गर्छ, यस बाहेक चुरोट पिउनेहरुको ओठको रंग पनि बिस्तारै कालो देखिन थाल्छ ।

बैजनी ओठ– धेरै पटक अत्याधिक चिसोका कारण ओठको रङ बैजनी हुने गर्छ । मुटु वा फोक्सोसँग सम्बन्धित कुनै पनि रोग लागेमा ओठको रङ बैजनी देखिन थाल्छ । यसबाहेक पेट स्वस्थ छैन र पाचन समस्या छ भने ओठको रंग बैजनी देखिन थाल्छ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button