समाचार

के मोबाइलबाट निस्कने विकिरणले क्यान्सरको जोखिम बढाउँछ ?

मोबाइल फोन यतिबेला विश्वका लागि गम्भीर रोग बनेको छ । मानिसहरूले आफ्नो जीवनको धेरैजसो समय यसैलाई दिन्छन्। एउटै घरमा सँगै बस्ने मानिस पनि अहिले एक अर्कासँग कुरा गर्नुभन्दा फोनमा बढी समय बिताउन रुचाउँछन् । यसले हामीलाई मानसिक रोगी बनाइरहेको छ । बालबालिका पनि यसको नराम्रो लतमा फसेका छन् । तर के तपाइँलाई थाहा छ, यसबाट निस्कने विकिरणका कारण बालबालिका मात्र नभई वृद्धवृद्धा पनि रोगको सिकार भइरहेका छन् । यसको विकिरणले क्यान्सरको सम्भावना बढाउँछ। आउनुहोस् आज यो कुरा गरौँ ।

फोन विकिरणबाट क्यान्सर

अमेरिकन क्यान्सर सोसाइटीले फोनबाट निस्कने विकिरणले क्यान्सरका साथै अन्य गम्भीर रोगको जोखिममा छ कि छैन भनेर अनुसन्धान गरिरहेको छ । यसैबीच, विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले फोनबाट निस्कने एक विशेष प्रकारको विकिरण, आरएफ विकिरणले मस्तिष्कको क्यान्सरको जोखिम बढाउने बताएको छ। त्यसैले फोन सकेसम्म कम प्रयोग गर्नुपर्छ।

कुन फोनमा सबैभन्दा धेरै विकिरण हुन्छ ?

वास्तवमा कुन फोनबाट कति विकिरण निस्कन्छ भनेर जान्नको लागि स्पेसिफिक अब्सोर्प्शन रेट अर्थात् एसआरए भनिएको छ । यो स्केलबाट हामीलाई थाहा हुन्छ कि कुन फोनबाट कति विकिरण निस्किरहेको छ र कुन किसिमको विकिरणले हाम्रो शरीरमा बढी प्रभाव पार्छ। हरेक मोबाइल उत्पादन गर्ने कम्पनीले आफ्नो सूचना देशको नियामक निकायलाई दिन्छ। तर अचम्मको कुरा के छ भने हामीमध्ये अधिकांशले फोन किन्दा यसतर्फ ध्यान दिँदैनौँ। बीबीसीमा प्रकाशित एक रिपोर्टका अनुसार जर्मन फेडरल अफिस फर डाटा प्रोटेक्सनले सन् २०१८ मा एक सूची बनाएको थियो । जसमा धेरै नयाँ र पुराना स्मार्टफोनबाट निस्कने विकिरणको बारेमा जानकारी दिइएको थियो।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button